close
تبلیغات در اینترنت
تاثیر آب در لاغری
تاثیر آب در لاغری

مشغول تلفنتا کنون محققان زیادی به این موضوع علاقه نشان داده‌اند. این محققان برای این که ببینند این رفتار یعنی نوشیدن آب قبل از غذا چگونه باعث لاغری می‌شود از 40 داوطلب بزرگسال چاق درخواست کردند تا یک رژیم لاغری را دنبال کنند. این افراد بین 55 تا 75 سال داشتند و محققان از آن‌ها خواسته بودند تا تغذیه‌ی سالمی داشته باشند و بیش از 1200 تا 1500 کالری در روز دریافت نکنند. محققان این افراد را به دو گروه تقسیم کرده و از گروه اول درخواست کردند که قبل از 3 وعده‌ی اصلی نیم لیتر آب بخورند. محققان گروه دوم را نیز فراموش نکرده و از آن‌ها نیز خواستند آب بنوشند ولی زمان و شیوه‌ی خاصی تعیین نکردند. بعد از گذشت 12 هفته گروهی که قبل از غذا آب نوشیده بودند به طور متوسط 7 کیلو وزن کم کردند در حالی که گروه دیگر به طور متوسط 5 کیلو لاغر شدند. در واقع محققان مشاهده کردند افرادی که قبل از هر وعده‌ی غذایی آب نوشیده بودند به میزان 44 درصد بیشتر وزن کم کرده‌اند. البته گفتنی است که این نتایج در خصوص افراد 50 سال مشاهده نشد و افرادی که سن بالاتری داشتند وزن بیشتری کم کردند.

پژوهشی که در سال 2007 انجام شد نشان می‌دهد نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا باعث کاهش کالری شده و احساس گرسنگی را در بزرگسالان کاهش می‌دهد. اما این نتایج در خصوص افراد زیر 35 سال مشاهده نشده است. محققان این مسئله را این گونه توجیه می‌کنند که با افزایش سن دستگاه گوارش با سرعت کمتری خالی می‌شود. برای همین مصرف آب در افراد مسن‌تر باعث ایجاد احساس سیری طولانی مدتی می‌شود. البته جوان ترها هم از این خاصیت لاغری آب بی بهره نمی‌مانند اما به شیوه‌ای متفاوت. به عنوان مثال نتایج پژوهشی که یک سال به طول انجامید نشان می‌دهد آن دسته از جوان‌هایی که یک رژیم لاغری را دنبال می‌کنند و هم زمان در طول روز بیش از یک لیتر آب نوشند بیشتر از افرادی که آب کمتری می‌خورند وزن کم می‌کنند.


دلیل اینکه آب باعث لاغری می‌شود چیست؟ نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف آب گرمای بیشتری در بدن تولید می‌کند و متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد برای همین بدن کالری‌های بیشتری می‌سوزاند. دلیل دیگر این است که نوشیدن بیشتر آب نمی‌گذارد ما نوشیدنی‌های سرشار از قند بنوشیم و برای همین روند لاغری را سریع‌تر می‌کند. البته محققان معتقدند که باید مطالعات بیشتری روی این قضیه انجام شود تا پزشکان بتوانند مصرف آب را به عنوان همیار لاغری به بیماران چاق خود تجویز کنند. با این حال اگر شما قصد لاغری دارید شک نکنید و یک بطری آب دم دستتان باشد به ویژه اگر اهل نوشیدن نوشابه، آب میوه‌های صنعتی، نوشیدنی‌های انرژی زا و نوشیدنی‌های پرکالری دیگر هستید. در پایان این مطلب از فرصت استفاده کرده و به یک سۆالی که شاید ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد پاسخ می‌گوییم. آیا نوشیدن آب در بین و یا بعد از غذا خللی در کار گوارش ایجاد می‌کند؟ در جواب باید بگوییم که مصرف آب، کمی قبل و بعد از غذا مشکلی برای هضم غذا ایجاد نمی‌کند؛ به خاطر این که آب، ترشحات معده را که باعث هضم غذا می‌شود، رقیق نکرده و در کار هضم خللی ایجاد نمی‌کند. بر عکس نوشیدن آب به هضم غذا کمک نیز می‌کند. در واقع آب و مایعات دیگر به تجزیه شدن مواد غذایی در معده کمک کرده و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کنند. اما نباید در حین غذا خوردن آب زیادی بنوشید. اگر شما دنبال این هستید که سبک زندگی سالم‌تری دنبال کنید و سالم زندگی کنید میوه و سبزیجات و دانه های کامل زیادی میل کنید، وزن خود را کنترل کنید. ورزش را در برنامه‌ی زندگی روزانه‌تان بگنجانید و استرستان را کاهش دهید.

                                         
برچسب ها:آب،لاغری،وعده غذایی،تغذیه سالم،چاقی، ،کاهش کالری،متابولیسم،انرژی زا،پر کالری،سن بالا،هضم،
امتیاز : :: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5
تعداد بازدید مطلب : 47

[ پنجشنبه 08 بهمن 1394 ] [ 18:16 ] [ نگین نقابی ] [ نظرات () ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

mouse code

كد ماوس

کد دایره شدن عکس